Technicy Dentystyczni 2017

Forum pierwszego roku kształcenia Techników Dentystycznych w SKK

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 17-10-2017 11:46:28

tniespielak
ADMINISTRATOR
Dołączył: 27-09-2017
Liczba postów: 39
Windows 7Firefox 53.0

Przedsiębiorczość - rodzaje produktów bankowych

Witam!

Obiecałem, że opiszę i udostępnię materiały, o produktach bankowych (mam nadzieje, że wszystkie opisałem) dane z publikacji banku, w którym pracuje, oraz Wikipedii itp.:

Na początek link do ciekawego artykułu związanego stricte z rodzajami finansowania działalności gospodarczej w naszym zawodzie:

http://www.dlaspecjalistow.pl/files/911 … _pracy.pdf

Bankowość instytucjonalna

Produkty i usługi bankowe, z których korzystają podmioty gospodarcze możemy
podzielić stosując kryterium potrzeb, które zaspokajają.

- Bankowość transakcyjna,
- Produkty kredytowe,
- Leasing,
- Finansowanie handlu,
- Factoring,
- Produkty skarbowe

PRODUKTY KREDYTOWE

Banki oferują podmiotom gospodarczym całą gamę produktów kredytowych. Do  najbardziej  znanych  i  oferowanych  w  zasadzie  przez wszystkie  banki obsługujące klientów instytucjonalnych należą:

- kredyt w rachunku bieżącym na zasadach ogólnych,
- kredyt w rachunku bieżącym na zasadach uproszczonych,
- kredyt lub pożyczka dla klientów instytucjonalnych zabezpieczony hipoteką,
- kredyt obrotowy w rachunku kredytowym,
- kredyt inwestycyjny (krótko, średnio  i długoterminowy),
- kredyt rewolwingowy,
- kredyt płatniczy,
- kredyty unijne,
- kredyty dla rolnictwa w tym preferencyjne.

Kredyt w rachunku bieżącym  na zasadach ogólnych
Jest to kredyt na zabezpieczenie bieżącej płynności finansowej firmy. Udzielany w rachunku bieżącym, na 12 miesięcy, może być odnawiany bez konieczności spłaty. Każdy wpływ środków na rachunek powoduje zmniejszenie zadłużenia i umożliwia ponowne korzystanie z tych środków. W okresach miesięcznych klient musi jedynie zapewnić odpowiednią wysokość obrotów na rachunku oraz środki na spłatę odsetek od wykorzystanego limitu. Wysokość limitu uzależniona jest od średnio-miesięcznej wartości obrotów na rachunku w okresie ostatnich np. 6 lub 12 miesięcy oraz od wysokości przychodów klienta, np. w ostatnim roku obrachunkowym. Do jego uzyskania niezbędne jest wykazanie się nienaganną minimum 12 miesięczną historią prowadzenia rachunku.

Kredyt w rachunku bieżącym  na zasadach uproszczonych
Funkcjonuje na tych samych zasadach co ww. kredyt w rachunku bieżącym. Może być udzielany bez zabezpieczeń, ewentualnie przyjmowany jest weksel. Limity są niższe, stosuje się tu prostą metodologię badania zdolności kredytowej, decyzje podejmowane są szybciej, środki są łatwiej dostępne, jednak koszt takiego kredytu jest wyższy. Jeżeli podmiot reguluje comiesięczne zobowiązania wobec Urzędów Skarbowych i ZUS - u za pośrednictwem rachunku to banki rezygnuję z wymogu dostarczenia zaświadczeń z tych instytucji.

Kredyt zabezpieczony hipoteką
Kredyt ten umożliwia osobom prawnym i fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą uzyskanie środków na dowolny cel związany z prowadzoną firmą. Kwota kredytu nie może być niższa niż np. 100 tys. PLN i jest ograniczona do np. maksymalnie 3 mln PLN, kwota nie może przekroczyć np. 60% wartości nieruchomości będącej zabezpieczeniem. Kredyt ten udzielany jest na okres nawet do 15 lat, w PLN lub w walucie. Klient otrzymuje środki na wskazany rachunek i bank nie wymaga rozliczenia ich wykorzystania.

Kredyt obrotowy w rachunku kredytowym
Kredyt obrotowy w rachunku kredytowym jest kredytem celowym np. na zakup surowców, materiałów, towarów oraz usług niezbędnych do bieżącego funkcjonowania firmy. Jest uruchamiany w nowo otwartym rachunku kredytowym. Może zostać udzielony w PLN, CHF, EUR, USD lub w uzasadnionych sytuacjach, po uzgodnieniu z bankiem w innej walucie. Może być kredytem odnawialnym lub nieodnawialnym. Kredyt nieodnawialny jest spłacany w ratach (miesięcznych, kwartalnych) lub jest spłacany poprzez przeksięgowywanie określonego procentu środków, które wpłynęły na rachunek bieżący podmiotu, aż do wygaśnięcia umowy. Kredyt odnawialny nie służy do bieżącej obsługi transakcji rozliczeniowych. Jego wykorzystanie wynika z umowy, a wypłacone środki podlegają rozliczeniu.

Kredyt inwestycyjny (krótko, średnio i długoterminowy)
Kredyt inwestycyjny przeznaczony jest na inwestycje, np. zakup urządzeń, maszyn, samochodów, linii technologicznych, ale też na modernizację już istniejącego majątku trwałego, może być wykorzystany też na zakup, budowę, rozbudowę, remont nieruchomości. Ma przyczyniać się do powiększania wartości majątku trwałego podmiotu gospodarczego. Wraz z wnioskiem kredytowym o udzielenie kredytu inwestycyjnego zazwyczaj składa się w banku szereg dokumentów dotyczących inwestycji, w tym również biznesplan.

Kredyty inwestycyjne udzielane są w zależności od rodzaju inwestycji na okres od 1 roku do 15 lat. W uzasadnionych przypadkach mogą być udzielane również i na dłuższe okresy. W spłacie kapitału kredytu inwestycyjnego może być przyznana karencja, raty mogą być płacone miesięcznie lub kwartalnie, mogą być równe lub malejące. Kredyt wymaga zabezpieczenia. Wykorzystywane środków podlegają ścisłej kontroli i rozliczeniu, wypłata następuje w transzach i jest uzależniona od wykorzystania i rozliczenia poprzednich zgodnie z umową.

Kredyt rewolwingowy
Kredyt rewolwingowy to kredyt uruchamiany w rachunku kredytowym. Jest to kredyt o celowym przeznaczeniu, uruchamiany jest na warunkach zapisanych w umowie kredytowej, jest to kredyt odnawialny. W trakcie obowiązywania umowy kredytowej każda spłata części lub całości zadłużenia powoduje odnowienie limitu kredytu o spłaconą kwotę. Kredytobiorca zyskuje możliwość wielokrotnego wykorzystania limitu. Umowa zawierana jest zazwyczaj na okres od 1 do 3 lat.

Kredyt płatniczy
Kredyt płatniczy jest udzielany klientom o znanej zdolności kredytowej, jest udzielany na krótki czas, zazwyczaj do 30 dni. Spłata jego następuje z pierwszych wpływów na rachunek bieżący. Jest udzielany w rachunku bieżącym , ale w odróżnieniu od typowego kredytu w rachunku jest produktem nieodnawialnym. Jest kredytem bardzo korzystnym dla podmiotów gospodarczych, zabezpiecza firmę przed skutkami nierównomiernego wpływu środków na konta firmy, zapobiega zatorom płatniczym, umożliwia terminowe regulowanie zobowiązań. W efekcie przyczynia się do poprawy wizerunku firmy.

Kredyt wielofunkcyjny
Kredyt wielofunkcyjny to zazwyczaj linia kredytowa. W ramach takiej linii bank udziela podmiotowi gospodarczemu 2 - 3 kredytów. Są to kredyt w rachunku bieżącym, kredyt obrotowy w rachunku kredytowym, może być w ramach takiego limitu udzielona też gwarancja bankowa, akredytywa lub karta kredytowa. Celem tego produktu jest finansowanie bieżącej działalności gospodarczej. Okres kredytowania wynosi zazwyczaj od 1 roku do 3 lat. Kredyt może funkcjonować w PLN, USD, EUR, CHF. Udzielenie takiego kredytu jest zazwyczaj warunkowane przez bank ustanowieniem adekwatnego zabezpieczenia.

Kredyty preferencyjne
Kredyty preferencyjne przeznaczone dla sektora rolnego. Kredyty preferencyjne to produkty udzielane rolnikom przy ogromnym wsparciu Państwa. Istnieje wiele linii kredytowych o różnym przeznaczeniu np.

- linia nGR – na utworzenie lub powiększenie gospodarstwa rodzinnego,
- linia nKL01 – na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej na obszarach dotkniętych klęską,
- linia nKZ - na zakup gruntów rolnych,
- linia nNT - na nowe technologie w gospodarstwie rolnym

Korzyści kredytu preferencyjnego:

- niskie koszty kredytu, niska prowizja, a do oprocentowania dopłaca ARMiR,
- długi okres kredytowania,
- karencja w spłacie kapitału,
- odsetki płatne w okresach miesięcznych lub kwartalnych,
- niski udział lub brak wymogu udziału środków własnych.

INNE PRODUKTY BANKOWE

Finansowanie handlu
Jednym z produktów wykorzystywanych do finansowania handlu jest factoring. Jest to produkt bankowy zdobywający coraz większą popularność i oferowany przez coraz większą liczbę podmiotów świadczących usługi finansowe.

Factoring to wykup przez bank (faktora) wierzytelności handlowych powstałych w obrocie gospodarczym pomiędzy zbywcą (faktorantem) towaru lub usług, a odbiorcą (dłużnikiem). Głównym zadaniem tej usługi jest poprawa płynności finansowej firmy.

Kolejnym produktem wspierającym płynność finansową obrotu gospodarczego jest akredytywa.

Akredytywa to sposób rozliczeń krajowych i zagranicznych za pośrednictwem banku. Służy do zabezpieczania interesów stronom umowy handlowej. Dokument będący podstawą tych rozliczeń zwany jest także listem kredytowym. Kupujący, zabezpiecza w banku na zapłatę ustaloną kwotę pieniędzy, z środków własnych lub z kredytu. Kupujący instruuje bank, pod jakimi warunkami i do jakiej kwoty sprzedający ma prawo korzystać z tych pieniędzy. Jeśli akredytywa ma być zabezpieczeniem interesów sprzedającego, to musi być nieodwołalna. Bank wystawia akredytywę zgodnie z instrukcjami. Sprzedający otrzymuje dostęp do środków po udowodnieniu, że wywiązał się ze swych zobowiązań.

Inkaso jest to warunkowa płatność, dokonywana na podstawie umowy, polega na pobraniu przez bank od kupującego na rzecz sprzedającego określonej kwoty, w zamian za wydanie przez sprzedającego powierzonych dokumentów. Przedmiotem inkasa mogą być takie dokumenty handlowe jak np. faktura, dokumenty transportowe, dokumenty ubezpieczeniowe i finansowe jak np. weksel, czek, akcja, obligacja.

Produkty skarbowe

Fx spot – transakcje wymiany walutowej z zastosowaniem negocjowanego kursu waluty
Transakcje wymiany walut FX SPOT polegają na kupnie lub sprzedaży przez podmiot gospodarczy kwoty w walucie obcej w zamian za PLN po uzgodnionym kursie z datą realizacji nie późniejszą niż dwa dni robocze.
TTWW – terminowe transakcje wymiany walutowej
Transakcje terminowe wymiany walutowej, to transakcje kupna i sprzedaż waluty w przyszłości, w danym dniu po wcześniej ustalonej cenie. Data rozliczenia i zakończenia transakcji nazywana jest datą dostawy, a czasami też nazywana jest datą walut.
FRA –terminowe transakcje na stopę procentową
Terminowa transakcja stopy procentowej, pozwala z góry określić stawkę procentową na przyszłość, umożliwia płynne wykorzystywanie zmian na rynku stopy procentowej, umożliwia zabezpieczenie kosztów odsetkowych przed zmianami rynkowymi.
IRS – transakcje zamiany stóp procentowych
Transakcja zamiany stóp procentowych, jest to transakcja, w której bank i klient poprzez zawarcie stosownej umowy zobowiązują się do regularnej wymiany płatności odsetkowych w jednej walucie, od uzgodnionej wartości transakcji, w ustalonych okresach odsetkowych. Wymianie ulegają płatności odsetkowe liczonych według zmiennej stopy procentowej np. WIBOR1M na płatności odsetkowe liczone według stałej stopy np. 4,5%.
CIRS – walutowe transakcje zamiany stóp procentowych,
Walutowe transakcje zamiany stóp procentowych, jest to transakcja, w której bank i klient poprzez zawarcie stosownej umowy zobowiązują się do regularnej wymiany płatności odsetkowych w dwóch walutach. Celem tego typu transakcji jest zabezpieczenie ryzyka kursu walutowego wraz z możliwością jednoczesnego zabezpieczenia ryzyka stopy procentowej w wybranej walucie.
Obligacje skarbowe
Obligacje skarbowe, to dłużne papiery wartościowe. Obligacje skarbowe są emitowane przez Skarb Państwa. Wprowadzane są do obiegu za pośrednictwem banku. Ich sprzedaż to forma pożyczki pieniężnej zaciąganej przez Skarb Państwa u uczestników rynku finansowego. Jest to oprocentowana forma pożyczki. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży są przeznaczane na cele ujęte w planie budżetowym państwa.
Bon skarbowy
Bon skarbowy, to krótkoterminowy papier dłużny. Termin wykupu to 8, 13, 26, 39 lub 52 tygodnie. Sprzedaż bonów skarbowych ma na celu finansowanie deficytu budżetowego. Bony skarbowe na rynku pierwotnym są sprzedawane naprzetargach, organizowanych przez Narodowy Bank Polski.
Bony pieniężne NBP
Bony pieniężne NBP, to krótkoterminowe dłużne papiery wartościowe. Termin wykupu to 1, 7, 14, 28, 91, 182 oraz 364 dni. Ich emitentem jest Narodowy Bank Polski. Bony pieniężne są sprzedawane na przetargach organizowanych przez NBP. Bony pieniężne NBP mogą nabywać wyłącznie banki polskie. Uczestnikami przetargów są banki komercyjne będące dealerami pierwotnego rynku pieniężnego. Bony pieniężne NBP są bezpieczne i stanowią atrakcyjną formę lokaty kapitału dla banków.

Leasing i jego rodzaje

Leasing – jeden z umownych stosunków cywilnoprawnych.

W ramach leasingu jedna ze stron umowy (finansujący, leasingodawca) przekazuje drugiej stronie (korzystającemu, leasingobiorcy) prawo do korzystania z określonej rzeczy na pewien uzgodniony w umowie leasingu okres, w zamian za ustalone ratalne opłaty (raty leasingowe).

Korzyści płynące z leasingu dla leasingobiorcy:

- niewielkie zaangażowanie własnego kapitału,
- optymalizacja obciążeń podatkowych (tarcza podatkowa),
- możliwość rozliczenia podatku VAT.

Rodzaje leasingu:

Biorąc pod uwagę liczbę stron biorących udział w transakcji leasingowej wyróżnia się:

- leasing bezpośredni (gdy producent zawiera umowę bezpośrednio z użytkownikiem),
- leasing pośredni (w transakcji uczestniczą więcej niż dwie strony, tzn. między producentem a użytkownikiem występuje wyspecjalizowane przedsiębiorstwo leasingowe).

Za użytkowanie obiektu leasingobiorca płaci w określonych terminach raty leasingowe składające się z dwóch części: składnika kapitałowego odzwierciedlającego wartość użytkowanego obiektu przypadającego na okres leasingu i składnika odsetkowego, stanowiącego wynagrodzenie dla leasingodawcy.

Leasing operacyjny
Leasing operacyjny (usługowy) – polega na czasowym przekazaniu w użytkowanie dobra inwestycyjnego. Czas ten jest z reguły krótszy niż okres normatywnego zużycia leasingowanej rzeczy. Raty leasingowe stanowią dla leasingobiorcy koszt uzyskania przychodów, a przedmiot leasingu nie podlega u niego amortyzacji. W umowie leasingu operacyjnego leasingobiorca może mieć zagwarantowane prawo zakupu przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy, za określoną z góry wartość końcową powiększoną o podatek od towarów i usług (VAT).

Leasing finansowy
Leasing finansowy (kapitałowy) – polega na oddaniu rzeczy w użytkowanie, w zamian za raty leasingowe. Przedmiot leasingu jest własnością Finansującego, amortyzuje go leasingobiorca, natomiast przeniesienie tytułu własności może być zagwarantowane w umowie. Firma zwiększa więc wartość swojego majątku, nie ponosząc dodatkowych kosztów po zakończeniu umowy, a zwiększona forma amortyzacji pozwala regulować jej koszty i dochody. Leasing finansowy, podobnie jak operacyjny, charakteryzuje się tym, iż zawiera klauzulę opcji na sprzedaż przedmiotu leasingu po zakończeniu okresu umowy. Oznacza to iż Korzystający ma prawo wykupu (przeniesienia własności) rzeczy oddanej mu w leasing. Leasing finansowy jest więc zbliżony do kredytu lub pożyczki. Przedmiotem „pożyczki” jest tu środek trwały, a nie gotówka.

Rata leasingowa w leasingu finansowym podzielona jest na część kapitałową i odsetkową. Część odsetkowa stanowi koszt uzyskania przychodu u Korzystającego, a część kapitałowa traktowana jest jak kapitał przy operacji kredytowej.

Leasing finansowy dla celów podatku VAT rozliczany jest tak jak leasing operacyjny. W przypadku leasingu finansowego podatek VAT od rat leasingowych jest płatny z góry za cały okres trwania umowy leasingu (zazwyczaj w ciągu 7 dni po odbiorze przedmiotu leasingu), inaczej niż w leasingu operacyjnym, w którym podatek VAT jest płatny z każdą ratą leasingową.
Leasing zwrotny

Leasing zwrotny – występuje, gdy firma posiada liczne środki trwałe, nie posiada jednak gotówki, której potrzebuje; może wtedy oddać część majątku trwałego firmie leasingowej w zamian za gotówkę i wziąć te środki w leasing; dzięki takiemu zabiegowi firma ma jednorazowy zastrzyk gotówki.

Leasing konsumencki
Leasing konsumencki – zwany też prywatnym – przeznaczony dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Produkt ten jest wciąż mało znany na rynku polskim i stanowi zaledwie 2% rynku w Polsce.

Mam nadzieję, że wystarczy [dblpt])

Offline

#2 18-10-2017 11:01:15

Dorota83
Użytkownik
Dołączył: 03-10-2017
Liczba postów: 1
AndroidChrome 61.0.3163.98

Odp: Przedsiębiorczość - rodzaje produktów bankowych

No jesteś Wielki..

Ostatnio edytowany przez Dorota83 (18-10-2017 11:01:31)

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] claudebot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
play4fun - anotherstoryrp - teamanimal - threejspolska - matcom